Az Anjikuni-rejtély egy olyan különös történet, amely évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat és a kalandvágyókat. Az inuit közösség eltűnése 1930-ban Kanada északnyugati részén, az Anjikuni tó környékén, még mindig válaszokat vár. Mi történt azokkal az emberekkel, akik egyik pillanatról a másikra eltűntek, anélkül, hogy bárki magyarázatot talált volna? A rejtélyes esemény körül számos elmélet és spekuláció született, de az igazságot még mindig nem sikerült teljes mértékben felderíteni.
A történet akkor vált világszerte ismertté, amikor egy kanadai vadász, Joe Labelle, 1930 novemberében rátalált az elhagyott inuit falura. Amikor megérkezett, mindenki eltűnt, de az emberek hátrahagyták személyes tárgyaikat, ételt, sőt, még halászeszközeiket is. Ami még furcsábbá tette a helyzetet, az volt, hogy a falu körüli terület teljesen rendben volt: a házak épségben álltak, az ételt nem érte semmilyen külső behatás, és semmilyen nyilvánvaló jele nem volt a zavargásnak vagy a hirtelen távozásnak. Mindezek a részletek olyan elméleteket szültek, amelyek a paranormális jelenségektől kezdve az idegenek ármánykodásáig terjedtek.
A vadász beszámolója nyomán az esetet széles körben ismertté tették, és hamarosan a helyi hatóságok is érdeklődni kezdtek. Azóta sokan próbálták megfejteni, mi történhetett a falu lakóival. Néhányan úgy vélik, hogy a közösség tagjai valamilyen járvány miatt menekültek el, míg mások inkább a túlságosan gyorsan előállított megoldásokat tartják kétségesnek. Egyes kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az inuitok talán egy másik helyre vándoroltak, de sokak számára még mindig kérdéses, hogy miért hagyták volna hátra teljesen elhagyott otthonaikat.